poster

Věčný žid

 • německý

  Der ewige Jude

 • anglický

  The Eternal Jew

Dokumentární / Historický

Německá říše, 1940, 62 min

Režie:

Fritz Hippler

Scénář:

Eberhard Taubert

Hrají:

Harry Giese (a.z.), Rosa Luxemburg (a.z.), Max Reinhardt (a.z.), Rosa Valetti (a.z.), Curt Bois (a.z.), Charlie Chaplin (a.z.), Albert Einstein (a.z.), Adolf Hitler (a.z.), Mona Maris (a.z.), Ernst Lubitsch (a.z.), Peter Lorre (a.z.), Kurt Gerron (a.z.)
 • Radyo
  ***

  Filmařsky bych to (co do zpracování i co do pojetí) přirovnal k některým dílkům Michaela Moorea. Obsahově je to mírně řečeno silně manipulativní - nicméně kdo uvěřit chce, uvěří i po víc jak 70 letech a kdo věřit nechce, ten by nevěřil ani v roce 1940. Lidé se dají zmanipulovat snadno, to platilo vždy a platí to i dnes, rozdíl je jen v tom, že dnes je větší šance získat si objektivní informace. Ale někomu vyhovuje být manipulován, ulehčuje si tím vlastní mysli, protože myšlení jak známo bolí... :-/(28.4.2014)

 • Mi Nü-Chai
  **

  Nejsem se schopna rozhodnout, jak moc Věčný Žid splňuje svůj účel. Používá primitivní, naivní a hrubé mechanismy, nicméně dovedu si představit, že ve své době byla většina z nich funkční a lidé čisté rasy se od Žida odtahovali s netajeným odporem. Totéž platí ohledně užitých dezinformací. Jistě, je to tupé a pravděpodobně zaměřené na Árijce s nižším intelektem a omezeným rozhledem, leč dle mého by to bylo v sofistikovanější podobě účinné i dnes. Konkrétně jsem si zkusila představit, jak by asi vypadal remake Věčného Žida, zabývající se pro změnu popisem hrůzných tradic a praktik např. Vietnamců. Jsem přesvědčena, že by se tuto udičku určitě nějaká část spořádaných bílých občanů chytila. Tedy, film v jistém smyslu svůj účel plní (lépe řečeno plnil), ale je hrozně nudný, ubíjející a nedynamický. Několikaminutová vyjmenovávání desítek a desítek dalších významných Židů mne uspávala a ani ty hrané scény nejsou zrovna poutavé či zvlášť zajímavé. Suma sumárum: V dnešní době sama o sobě nepoužitelná a dost špatně natočená propaganda. Slabé, od Třetí říše bych čekala něco mnohem lepšího.(11.9.2007)

 • JohnMiller
  ***

  O niektorých faktoch som už vedel no mnohé som sa dozvedel až s tohoto výborného dokumentu. Súhlasím aj keď nie úplne zo všetkým čo tu bolo povedané. Forma akou tu boli podané informácie bola jednostranná veď to bola propaganda ktorá sa však opierala na faktoch ktoré žiadny pseudohumanista alebo žid ktorý nevidí pred seba a konzumuje výhradne iba informácie ktoré mu pod nos strčí spoločnosť nedokáže vyvrátiť. Výborné zábery a práca s materiálmi ktoré mali dobre naštudované takže za plný počet.(27.9.2013)

 • WinnJets
  *****

  Propaganda tam samozřejmě je, to je bez debat, ale co k tomu dodat víc? Snad jen, že nic v životě není stejně jako v tomhle snímku jen černé či bílé, nic není jen pravda nebo jen lež. Pokud bych se zde měl více rozepsat na zádkladě životních zkušeností meho pradědy, jeho bratra, či dědy (podotýkám, že dva z nich za války bojovali proti hitlerovi) tak jejich (a nejen jejich) zkušenosti a vzpomínky na soužití se židy před válkou byly opravdu velmi, velmi špatné... Ovšem pouštět se do jakékoli poleminky a rozebírat tuhle problematiku do konrétních detailů či argumentů by bohužel při současné (ne)svobodě projevu v naší zemi znamenalo pouštět se na příliš tenký led... a tak to raději nechme být. Konec konců uživatel Wader v tom má také v podstatě jasno...:)(10.12.2011)

 • kagemush
  *****

  Zrůdně mistrná,do krajnosti hnaná manipulace.-- V době ,kdy již nebylo nutné štvát němce proti židům (viz.Křišťálová noc),je tohle skutečně už spíš mediální masáž před tzv. Konečným řešením. Je zajímavé ,že jít takhle na hranu neměli ani náckové odvahu před válkou a počkalo se s tím,až když si byli sebou dost jistí,-aby ne v roce 40.--Ovšem dosaďme si místo židů v německu třeba bělochy v Zimbabwe,černochy kdekoli mimo afriku,číňany na Filipínách,filipínce v Číně,nebo rómy kdekoli a bude to pořád totéž dokola. A že ne třeba tak hraniční? Tak to je jen otázka doby.(27.6.2010)

 • - Posledních několik záběrů mladých německých mužů, pochodujících vojáků a nacistických vlajek, působící na city pro znovusjednocení a semknutí Němců, jsou vizuálně velmi podobné filmům Leni Riefenstahlové ze stejné doby. (Borrtex)

 • - I když Goebbels neměl obecně vzít aktivní roli v produkci jednotlivých filmů, rozhodl se tak učinit v případě velkých propagandistických filmů jako Věčný Žid. (Kmotr76)

 • - Scéna z filmu Vrah mezi námi (1931), kde je Peter Lorre odsouzen jako dětský vrah byla do filmu dodána kvůli faktu, že Lorre byl žid. Hitler tím chtěl dokázat kriminální mysl židů. (Kulmon)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace