poster

Chaplin honí dolary

 • anglický

  Tillie's Punctured Romance

Komedie

USA, 1914, 82 min

 • Scraffy
  ****

  Jeden z lepších Chaplinov. Bavil som sa.(25.1.2018)

 • liborek_
  ****

  Pravděpodobně úplně první dlouhometrážní komedie všech dob a vůbec ne špatná... Je sice znát, že jsou to začátky, že film trpí (alespoň z dnešního pohledu) řadou nedostatků, nicméně oproti jiným groteskám tohoto období (rozuměj Chaplin u Keystonu) je opravdu velmi zábavná, s propracovaným dějem a výbornými kreacemi zejména Marie Dressler a Chaplina. Zkrátka patří mezi to nejlepší, co tehdy Chaplin pod Mackem Senettem natočil - i když je taky pravda, že hlavní hvězdou tohoto filmu je právě Marie Dressler, nicméně Chaplin ji skvělým způsobem doplňuje. Děj vychází z tradičního tématu, které skýtá vděčný základ pro celou řadu vtipných gagů - Chaplin se náhodou seznámí s ne moc pohlednou a objemnou ženskou Tilie, která však má bohatého tatínka a tak je jasné, že jde o její peníze a ne o slibovaný chomout, ze kterého Charlie ve vhodný okamžik vyklouzne, aby se vrátil ke své Mabel. Komplikuje se to v okamžiku, kdy Tillie má dědit po svém strýci - milionáři... Tento snímek sice zdaleka nedosahuje kvalit následujících Chaplinových celovečerních filmů, jde spíš o čistokrevnou grotesku bez nějakého většího přesahu, pro pobavení však má všechny předpoklady a dokazuje, že v roce 1914 už nebyl problém vyplnit více než 70 minut dobrou zábavou.(27.6.2008)

 • padav94
  **

  Toto je najstarší film aký som videl, no nič moc teda ja som sa nudil pri tom, 82 minút je dosť veľa na grotesku si myslím, a ak to mala byť komédia, mne to neprišlo vtipné, skôr viac trápne.(26.11.2016)

 • - Film byl později uváděn v několika zkrácených verzích. (everlong)

 • - Představitelka hlavní role Marie Dressler tuto úlohu sehrála už dříve, s velkým úspěchem na jevišti. (everlong)

 • - První Chaplinův dlouhometrážní film. (everlong)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace