poster

O Všudybylovi (TV film)

Pohádka

Československo, 1976, 54 min

 • flanker.27
  ****

  Příjemně temná pohádka Františka Hrubína. Jaroslava Adamová se pro role temných čarodějnic bažících po moci asi narodila.(15.8.2015)

 • honajz
  ****

  Na můj vkus se to rozjíždí docela pomalu, a než se král u čarodějnice dohrabe k zápletce, docela dlouho to trvá. Do té doby bych princeznu Jitku zabil, jak se nemožně chová, ale po Všudybylově entrée to konečně začne mít koule a i princezna Jitka najednou dospěje a začne se chovat nějak normálně na ženu svého věku. Vážně - myslím, že bez toho Všudybyla ve skvělém Svobodově podání, který je zde hybatelem děje, by měla pohádka jen polovinu kouzla a napětí. Jinak je znát temný rukopis Šiktance i jeho podivných záplet, ale tohle je jedna z mála jeho pohádek, kde vše normálně a logicky rozplete a dovede k zajímavému konci - ale to spíše díky Hrubínově předloze.(12.1.2019)

 • Jezinka.Jezinka
  ****

  Princezna Jitka, ač se za její půvaby Všudybyl bil s rytířem Přeučilem, krásou královně Svatavě nesahala ani po paty. Asi to bylo jedno, protože pohádka se odehrává v království, které vyniká tím, že tam mají večer a noc, takže jednu ani druhou potmě beztak nikdo kloudně neviděl. Samozřejmě, mají i ráno, ale za celou pohádku jen jednou a i to jen krátce. Proto asi taky zrovna tady bydlí všechny sovy a ty, krom jiného, kradou malé děti. Všudybyl je střídavě němý, nebo trpí echolálií, král zabloudí v lese, který má hned pod zámkem, a kam se mu noc co noc chodí courat jak manželka tak dcera. Je hezké, že se i v pohádkách objevuje typická mužská vlastnost - nikdy se neptat na cestu. Princezna Jitka má typické princeznovské šaty, ty žluté, po ní je oblékla ještě zakletá princezna a princezna, jejíž princové byli na draka.(3.11.2013)

 • vitekpe
  ****

  No, ja si teda myslim, ze dvacitka Jarmila Svehlova je doooost roztomila, a hezka princezna. Samozrejme, ze o par let starsi kralovna Eliska vypada taky fajn. :-) I tuhle pohadku s kralem Moravcem si dobre pamatuju z detstvi, vesela neni, ale znam ponurejsi...Na studiovku nadprumer. Vyborna Adamova. 4-(21.12.2013)

 • WANDRWALL
  ***

  Všudybyl je problematická figura. I zde s tím má hlavní hrdina potíže, neb být všude prý dovedou jen vyšší síly. Ale jestli chtějí být všude, tak to je otázka na kterou člověk nesvede podat odpověď. Všudubyl je taky označení hanlivé, tedy něco jako chvástal, jako člověk, který se kasá a to před těmi, co mu nerozumí, protože nenažívají život, mají to na háku, takže pak logicky odsuzují člověka co všude byl...Pohádka je to vtipná, Jarmila Švehlová skvělá, Petr Svoboda jí to moc nekazí, a dobrý je i Ferdinant Krůta.(10.2.2011)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace