poster

Chaplin bez masky (TV film)

 • francouzský

  Charlie Chaplin, la légende du siècle

 • anglický

  Chaplin Behind the Mask

Dokumentární

Francie, 2014, 2x48 min

 • majo25
  ****

  Francúzi ma, aspoň čo sa týka životopisných dokumentov, milo prekvapujú. A toto je ďalší kúsok do zbierky. Zo široka rozvedený život hereckého génia rokov minulých so všetkým, čo k tomu patrí. Nielen sláva, prepych, ale aj tienisté a traumatizujúce okamihy, ktorými je Chaplinov život naskrz popretkávaný. Plusom je aj to, že čo sa týka jeho kinematografie, ide sa chronologicky film za filmom.(21.7.2015)

 • Brtniik
  *****

  I když název díla by spíš mohl odrazovat, byl to báječný dokument o neméně báječném člověku. Mnozí jeho současníci také dělali srandu, ale jen on ukázal i druhou stranu mince. Jeho filmy vlastně nejsou humorné, pokud vás ovšem nerozchechtá, když někoho kopou do zadku či mu do xichtu hodí dort, spíš naopak. Není nic směšného, když bližní, který měl štěstí, že se nachází o příčku výše, si neodepře potěšení „osolit“ toho, který je níže. Myslím na film Moderní doba, kde s holčinou (se kterou se posléze ožení) vlastně bojují o přežití. Stejně i ve filmu Cirkus se snaží pomoci bližnímu, který je na tom stejně bídně jako on. Jeho dobrosrdečnost a hrdost mne dojímá. Fascinuje mne, že v oné době (platí to i pro 1. republiku) se i tulák snažil vypadat co nejlépe, nejlépe jako džentlmen a tak se i chovat. V porovnání s nynější módou všichni vypadáme (a chováme se) jako trhani. Je šokující, jak vymknutá doba (kdy v USA honili (i domnělé) komunisty, u nás „vnitřního“ nepřítele) může prudit tak báječného člověka. Charlieho mám děsně rád a i když jistě nebyl jednoduchá osobnost, docela rád bych s ním kamarádil, anebo alespoň spolupracoval.(11.1.2016)

 • Charlizee
  ***

  Sledování mě bavilo, ale nenapadá mě nic, čím by dokument vynikal... Jde o standardní zachycení života legendy Charlieho Chaplina včetně dobových záznamů a úryvků z jeho filmů. Jednotlivé etapy pak komentují jeho potomci, potomci jeho spolupracovníků, filmoví historici a také Miloš Forman :) [ČT art] (12.5.2015)

 • kuri-noha
  ****

  Protože je tohle v pořadí čtvrtý dokument, který jsem o Charlesovi viděl, můžu porovnávat. Tenhle je rozhodně technicky nejlepší. Dobře stylisticky zpracovaný, kvalita záznamů a snad dosud neviděných fotografií je výborná. Pokud jste ale někdo opravdovým fanouškem, řekl bych až labužníkem na Chaplina, tak vězte, že i přes svou stopáž není tento dokument natolik obsáhlý, aby naplnil zcela vaše touhy. V určitých bodech se trochu přeskakuje a zjednodušuje (např. v jeho aférkách s ženami), ale to vůbec nevadí. Je s rozmyslem rozdělen do kapitol, které jsou logicky uspořádány tak, že se z života mistra nic podstatného nevynechá. Navíc mě mile překvapila zmínka vyjednávací scénky, kdy hrál Charles ve vaně na housle... Celkově je to výborný, svěží dokument, umě kombinující archivní záběry s novými, stylizovanými. Nepatrným nedostatkem jsou místy zbytečné výpovědi lidí bez přímého vztahu k Chaplinovi.(9.1.2016)

 • Ruda.neck
  ****

  Nijak zvlášť obsáhlý dokument o životě a díle filmového génia, s ohledem na dva díly jsem očekával mnohem více detailnějších informací. Ale je pravda, že cílem autorů byl Chaplinův život, nikoli dílo, ukázky sloužily spíše jen k dokreslení životních období. V nich vyčnívají dvě témata, Chaplinova záliba v mladých děvčatech a snaha šéfa FBI Hoovera herce nějakým způsobem "dostat". Hercův svérázný sexuální apetit nechci hodnotit, zato mi přijde strašné, jak se Amerika, zejména v poválečném honu na čarodějnice, dokázala "odvděčit" lidem, kteří byli zosobněním amerického snu.(1.1.2019)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace