
-
Murder on the Orient Express
-
Vražda v Orient exprese
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, 2010, 1 h 30 min
Režie:
Philip MartinPředloha:
Agatha Christie (kniha)Scénář:
Stewart HarcourtKamera:
Alan AlmondHrají:
David Suchet, Eileen Atkins, Hugh Bonneville, Jessica Chastain, Marie-Josée Croze, Serge Hazanavicius, Stanley Weber, Barbara Hershey, Toby Jones, Susanne Lothar, Denis Ménochet, David Morrissey, Elena Satine, Brian J. Smith, Samuel West, Sam Crane, Joseph MawleStřih:
Kristina HetheringtonPlakáty
Obsah
-
Orient expres, luxusní vlak, projíždějící celou Evropou, se jedné mrazivé noci stává dějištěm případu, k jehož vyřešení musí Hercule Poirot, který se čirou náhodou ocitl mezi jeho pasažéry, zapojit veškerý svůj důvtip a genialitu. Má k tomu dostatek času, protože vlaku, uvězněnému sněhovou kalamitou kdesi v srbském vnitrozemí, nezbývá než trpělivě čekat na vysvobození ze závějí. A zatím se tedy slavný belgický detektiv pokouší vypátrat, kdo je pachatelem neobvyklé vraždy amerického obchodníka a jaký byl její motiv.(oficiální text distributora)
-
Belgický detektiv Hercule Poirot se nespokojí jen tak s něčím. Proto při výběru dopravního prostředku dává přednost luxusnímu Orient expressu, který jej má po úspěšném uzavření případu odvést z Turecka zpět do Anglie. Odpočinku se v něm ale nedočká. V noci, během níž vlak uvízne ve sněhové závěji, je na svém lůžku dvanácti ranami ubodán jeden z pasažérů, pan Ratchett. Detektiv pomalu rozplétá síť indicií, táhnoucí se od mrtvého do všech stran a otevírající nejednu ránu minulosti. Brzy se ocitne na hraně mezi právem, které vždy ctil, a morální spravedlností. Pochopí, že osudná volba leží právě na něm.
V nové zpracování detektivní klasiky se coby belgický detektiv, bojující nejen se spletitým případem, ale i se svým svědomím, představí skvělý David Suchet, který si zahrál i v dokumentu o nejslavnější vlakové lince, který vznikl současně s filmem.(Werichowka) - Detektív Poirot vyšetruje vraždu amerického obchodníka, ktorého zabili v Orient Exprese, keď vlak uprostred srbských hôr zastaví snehová lavína. Z váženého obchodníka sa vykľuje únosca a vrah dieťaťa. A vyšetrovanie tejto rituálnej vraždy prekvapí a privedie do rozpakov aj samotného veľkého Poirota.(STV)
- přehled
- komentáře
- zajímavosti
- videa
- galerie
- ext. recenze
- ve filmotéce
- v bazaru
- diskuze
-
Vražda v Orient expresu (S12E03) Photo © Carnival Films
-
- Pro natáčení exteriérů scén, odehrávajích se v Istanbulu, posloužila Valletta, hlavní město Malty. (a.kopecka)
-
- Zápletku příběhu autorce poskytla autentická kriminální událost té doby, a to únos a vražda ani ne dvouletého syna amerického pilota Ch. Lidbergha, hrdiny prvního sólového přeletu přes Atlantik. (annes)
-
- Námět románu se zrodil v roce 1931 během návratu autorky novely z Ninive domů na Vánoce. Někteří zajímavý spolucestující se tak stali předlohou pro literární postavy. (annes)
88%
Hodnocení uživatelů
Fanklub filmu
žádní fanoušci
Premiéry
![]() |
11.10.2010 Amercom |
---|
Související
- Death on the Nile (2020)
- Vražda v Orient expresu (2017)
- Oriento kjúkó sacudžin džiken (2015)
- Making 'Murder on the Orient Express' (2004)
- Něudača Puaro (TV seriál) (2002)
- Murder on the Orient Express (TV film) (2001)
- Hercule Poirot (TV seriál) (1989)
- Schůzka se smrtí (1988)
- Hra na vraždu (TV film) (1986)
- Vražda o třech dějstvích (TV film) (1986)
- Třináct u stolu (TV film) (1985)
- Zlo pod sluncem (1982)
- Smrt na Nilu (1978)
- Vražda v Orient expresu (1974)
FireTight
Vražda v Orient-expresu je to vskutku nadprůměrná, o tom žádná, ale nemohu se zbavit dojmu, že předchozí díly byly o kapánek lepší. Především jsem hned od začátku věděl, jak to celé dopadne (což je teda moje chyba, ale i samotný film to dával až příliš okatě najevo) a vyšetřovací část byla opravdu krátká (Poirot v podstatě jen vyslechl všechny cestující ve voze a už měl pachatele). Ale na druhou stranu, zhruba závěrečná dvaceti minutovka má opravdu něco do sebe a řadí se mezi nejlepší pasáže snímku. Abych byl upřímný, pro Poirota to muselo být morální dilema jako prase... Herecké výkony snad ani netřeba hodnotit, opět velmi solidní, Sucheta není potřeba komentovat. Jednička, jak jinak. Až na ty scény s růžencem, to mi k tomuto slavnému detektivovi nějak nesedělo.(31.12.2010)
Marigold
Bezmála geniální adaptace románu a navíc skvostná aktualizace už trochu okoukaného seriálu. Poirot dovedený eticky ad absurdum, od "whodunit" detektivky do svíravého a místy až nesnesitelně intenzivního dramatu o spravedlnosti. Nebýt pár odporných digitálních kašírek je to mistrovská stavba, kterou podpírá Suchetova temná strana síly a dost netradiční instance boha, který tentokrát zvítězí nad silou detektivovy racionality. Ještě nikdy nebyl Poirot tak zranitelný tím, co vyšetřuje - a ještě nikdy nebyl tak důsledně bezmocný a poražený. Philip Martin odvedl brilantní práci a pro mě zcela bez pochyb natočil nejvyjímečnější a nejodlišnější poirotovku, která mě osobně svou syrovostí, temnotou a rozbitím pevného rámce tradiční detektivky naprosto dostala.(15.1.2011)
Finarfin
Jejejej. Tohle byl prostě přešlap. Hrozně moc jsem se těšil na nejzpracovávanější (a možná i nejlepší) předlohu A. Christie a na to jak v ní bude vypadat David Suchet. Stalo se, ale co jsem nečekal. Po množství filmů, kde je Poirot v Suchetově podání vykreslen jistým způsobem, je z nepochopitelných důvodů jeho profil v tomto filmu změněn na moralistického, katolického (přestože se předchozí filmy tomuto tématu poměrně pečlivě vyhýbaly) zabšklého páprdu, pro kterého je zákon nade vše (viz. schválení ukamenování ženy). Skvělá detektivní zápletka s neuvěřitelným vyvrcholením se pak bohužel ztrácí v morálním dilematu. Je to v naprostém rozporu s předchozími příběhy, kdy Poirot nechá třeba i hlavního padoucha uprchnout, protože k němu chová sympatie potěšen tím, že případ vyřešil. Připomeňme si například jeho chování v závěru adaptace Smrt na Nilu, to byl pravý Poirot, nostalgický, chápající. Nemohu si pomoct, ale stará zpracování Vraždy v Orient-expresu toto nepřekoná a nezachrání to ani tradičně brilantní David Suchet.(23.1.2012)
brando
Suchetova Poirota mám velice rád,považuji ho za jediného filmového Poirota a mám nakoukáno většinu z jejich dvacetileté symbiózy.Toto je první film, který hodnotím pouze 3 hvězdy.Vůbec se nedá srovnat s klasickou verzí ze 70.let, ať už co do obsazení se týče, nemluvě o zpracování a vyznění filmu.Kouzlo, které měly Poirotovy filmy v 90.letech(Smrt Lorda Edwara,Vražda Rogera Acroyda,Vraždy podle Abecedy,Vánoce Hercula Poirota nebo třičtvrtěhodinový seriál) vymizelo s filmem Vražda v Mezopotámii(2001),mimochodem poslední film ve kterém se objevila postava kapitána Hastingse a právě po tomto filmu dostaly Poirotovy filmy zcela odlišný feeling(nepřirozený kontrast barev) i celkovou atmosféru, nemluvě o absenci charakterů, bez kterých se V 90. letech Poirotovy filmy neobešli(Hastings,Japp,Lemonnová).Jsem rád za každý nový "Poirotův" film, ale lehkou pachuť po jeho zhlédnutí, vzhledem ke kvalitě filmů z 90.let, nejde přehlížet.(2.1.2011)
Ezis
Už dlouho se nestalo, že bych z nějakého filmu měla tak rozporuplné dojmy. Kdyby se nejednalo o Agathu Christie a Poirota, byl by to film naprosto výborný. Souhlasím se všemi pochvalnými komentáři, které tu jsou. Ale... velké Ale. Ono se o Agathu Christie a Poirota jedná, a seriál se předtím dvacet let držel úplně jiného stylu. Drsné scény se sebevraždou a ukamenováním podle mě k Poirotovi prostě nepatří - pokud se Agatha zmínila o nějaké takové události, tak vždycky jen stručně, v náznaku. A rozhovory o spravedlnosti sice byly zajímavé, jenže jsem je nebyla schopná brát vážně. I když byly výborně natočené i zahrané, celou dobu jsem měla spíš pocit nějaké frašky. Později mně došlo, proč. Agatha totiž psala lehké knihy čistě pro zábavu a potrápení mozku, a podle mě si byla naprosto vědoma toho, že děj, který vyplodila, je poněkud absurdní, nereálný a nerealizovatelný. A teď ho někdo vzal a udělal z něj podklad pro vážný, temný film s úvahami o morálce, zodpovědnosti, zločinu a trestu... ale málo platné, lehkost a nereálnost původní předlohy místy prosvítá. Dá se to asi přirovnat k situaci, kdy by někdo scénu od Monty Pythonů vzal smrtelně vážně a zinscenoval ji jako Shakespearovu tragédii. Obojí je výborné, ale úplně odlišné, a spojit to podle mě nelze.(2.10.2014)